top of page
 • Karolina

Influencer marketing dla małych i średnich firm: czy to się może udać?

Influencer marketing to popularne narzędzie marketingowe — jednak bywa ono dość kosztowne. Na TikToku czy Instagramie zalewają nas zewsząd reklamy dużych marek z udziałem najpopularniejszych influencerów, których koszt opiewał na naprawdę pokaźne sumy... Zaczynasz zastanawiać się, czy Twoja firma może sobie pozwolić na podobne działania? Czy małe i średnie firmy mogą promować swoje produkty i usługi poprzez influencerów bez przepalania budżetu? Jasne, że tak! O tym, jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu.


Czym właściwie jest influencer marketing?

Przede wszystkim, influencer marketing polega na współpracy z osobami mającymi zasięg i autorytet w swojej dziedzinie, które promują produkty czy usługi firmy w mediach społecznościowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują dostęp do szerokiej grupy odbiorców oraz budują świadomość marki.


Teraz zapewne przypominasz sobie reklamy Shopee z udziałem Sławomira, czy Apartu z Julią Wieniawą. Nie ma co ukrywać, te firmy miały ogromne budżety, które mogły przeznaczyć na działania z celebrytami. Choć w przypadku Shopee ten ruch nie przyniósł pożądanych efektów...Ale to temat na odrębny artykuł.


Musisz wiedzieć, że nie tylko duzi influencerzy i celebryci mogą być wykorzystywani w kampaniach marketingowych. Co więcej, mali i średni influencerzy bywają postrzegani jako bardziej wiarygodni, biorąc pod uwagę rosnący trend "de-influencingu".


Korzyści wynikające z działań z influencerami

 • Zwiększenie świadomości marki

 • Rozszerzenie zasięgu

 • Zbudowanie zaufania wśród odbiorców

 • Wyższa konwersja

 • Lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach


Jak to robią duże marki?

Influencer marketing stał się nieodłącznym elementem strategii promocyjnych dużych marek, takich jak Coca-Cola czy Nike. Na przykład Coca-Cola nawiązała współpracę z popularnymi twórcami na platformach społecznościowych, takimi jak Charli D'Amelio, aby promować swoją linię produktów "Coca-Cola Energy". Dzięki temu, miliony obserwujących Charli mogli zobaczyć jej wpisy promujące markę. Z kolei Nike w swojej kampanii "Just Do It" angażuje różnych influencerów ze świata sportu, takich jak Cristiano Ronaldo, LeBron James czy Serena Williams. W swoich mediach społecznościowych, te gwiazdy sportu regularnie dzielą się treningami, inspiracjami oraz prezentują produkty Nike. To podejście nie tylko pozwala marce docierać do szerokiego grona odbiorców, ale także buduje zaufanie i autentyczność poprzez tworzenie relacji z publicznością.
Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom:

 1. Coca-Cola: W 2016 roku Coca-Cola współpracowała z różnymi influencerami na platformie Instagram w ramach kampanii #TasteTheFeeling. W ramach kampanii, twórcy dzielili się zdjęciami, na których konsumowali produkty Coca-Coli, prezentując w ten sposób napoje marki w codziennym kontekście.

 2. Nike: W 2019 roku Nike rozpoczęło kampanię "Dream Crazier" z udziałem znanych sportsmenek, takich jak Serena Williams czy Simone Biles. Kampania promowała równość płci w sporcie, a influencerki zaangażowane w projekt dzieliły się swoimi osiągnięciami i inspiracjami związanych z marką Nike. 1. Shopee: W 2019 roku Shopee nawiązało współpracę z popularnym zespołem K-pop, BLACKPINK, w ramach kampanii promującej platformę zakupową na rynku azjatyckim (Link: https://www.youtube.com/watch?v=Jn0joVYRoY0). BLACKPINK wystąpił w oficjalnym filmie reklamowym Shopee, co zainteresowało ogromną liczbę fanów zespołu.

 2. Reebok: Reebok współpracuje z popularnymi twórcami, takimi jak fitness influencerka Emily Skye (Link: https://www.instagram.com/p/CQpu-CgDfIh/), która promuje produkty Reebok na swoim profilu na Instagramie, zachęcając swoich obserwujących do dbania o zdrowie i aktywnego stylu życia.

 3. Pornhub: W 2021 roku Pornhub zorganizowało kampanię pod hasłem "Sexstainable" (Link: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pornhub-jak-zyc-ekologicznie-sexstainable-opinie), mającą na celu promowanie ekologicznego stylu życia i zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska. W ramach kampanii, portal Pornhub współpracował z popularnymi gwiazdami dla dorosłych, takimi jak Abella Danger, które wystąpiły w filmach edukacyjnych na temat proekologicznych zachowań, takich jak oszczędzanie wody czy energii podczas codziennych czynności. Te materiały zostały udostępnione zarówno na stronie Pornhub, jak i na platformach społecznościowych, angażując w ten sposób szeroką publiczność w dyskusję na temat ekologii i ochrony środowiska.
Wskazówki dla małych i średnich firm


a) Dobierz odpowiedniego influencera

Znalezienie właściwej osoby do współpracy jest kluczowe. Wybierz influencera, który ma zasięg w Twojej grupie docelowej oraz wartości zgodne z Twoją marką.


b) Ustal cele kampanii

Przed rozpoczęciem współpracy z influencerem, ustal cele kampanii, takie jak zwiększenie liczby obserwujących, sprzedaży czy ruchu na stronie internetowej.


c) Opracuj strategię treści

Współpracuj z influencerem nad opracowaniem treści, które będą angażować odbiorców i przyciągać ich uwagę.


d) Ustal budżet

Określ, ile środków chcesz przeznaczyć na marketing z influencerami i dążyj do optymalizacji kosztów, tak aby kampania przyniosła maksymalne korzyści.


e) Mierz efekty

Monitoruj efekty kampanii, takie jak liczba odsłon, interakcje czy sprzedaż, aby móc ocenić skuteczność działań.


Dodatkowe wskazówki dla małych przedsiębiorstw


a) Wykorzystaj mikroinfluencerów

Mikroinfluencerzy mają mniejszy zasięg niż znani influencerzy, ale ich zaangażowanie i relacje z odbiorcami są silniejsze. Współpraca z nimi może przynieść lepsze rezultaty, a koszty będą niższe.


b) Buduj długotrwałe relacje

Inwestuj w długotrwałe relacje z influencerami, aby móc prowadzić wspólne kampanie na przestrzeni czasu. W ten sposób zbudujesz solidne partnerstwo, które przyniesie lepsze rezultaty.


c) Wykorzystaj różne platformy

Eksperymentuj z różnymi platformami mediów społecznościowych, takimi jak Instagram, YouTube, TikTok czy Facebook. Każda z nich ma swoje unikalne możliwości, które warto wykorzystać w zależności od celów kampanii.


d) Stawiaj na autentyczność

Zadbaj o to, aby influencerzy promowali Twoją markę w sposób naturalny i autentyczny. Unikaj zbyt nachalnych lub sztucznych reklam, które mogą zniechęcić odbiorców.


e) Śledź trendy

Bądź na bieżąco z trendami w mediach społecznościowych i branży, w której działasz. Dostosuj swoje działania do aktualnych potrzeb i oczekiwań odbiorców.

Podsumowanie:

Marketing z influencerami to skuteczne narzędzie promocji, które może przynieść wiele korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom. Dzięki współpracy z odpowiednimi osobami, ustaleniu celów kampanii, opracowaniu strategii treści, ustaleniu budżetu oraz monitorowaniu efektów, Twoja firma może zyskać nowych klientów i zwiększyć swoją widoczność w mediach społecznościowych. Dodatkowe wskazówki, takie jak wykorzystanie mikroinfluencerów, budowanie długotrwałych relacji, eksperymentowanie z różnymi platformami, stawianie na autentyczność oraz śledzenie trendów, pozwolą na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów.


Potrzebujesz pomocy z influencer marketingiem? Skontaktuj się ze mną.

Comments


bottom of page