Od teraz to jedno z moich podstawowych narzędzi – zarówno w nauce, jak i w pracy.
Przebieg eksperymentu
Chciałam od razu przetestować NotebookLM na czymś, czego realnie potrzebuję. A tak się składa, że od dłuższego czasu zamierzałam wrócić do nauki neurobiologii.
Ciągle jednak „brakowało mi czasu" (czytaj: prokrastynacja level expert).
Postanowiłam więc sprawdzić, czy NotebookLM rzeczywiście może przyspieszyć proces przyswajania wiedzy i ułatwić analizę obszernych materiałów. Wgrałam do niego kilka PDF-ów (ponad 100 stron) oraz nagranie z wykładu (1h37min).

Efekt? Zamiast przekopywać się przez te wszystkie materiały, otrzymałam podcast, który podsumował kluczowe informacje. 🎧
Przesłuchałam całość podczas wieczornego treningu. 🤯 A że był to trening tenisa, to przy okazji zgubiłam słuchawkę, próbując jednocześnie słuchać uważnie podcastu i odbić piłkę. 🎾 #BigBrainMoment
🔬 Najważniejsze wnioski:
✅ NotebookLM analizuje różne źródła jednocześnie – PDF-y, artykuły, a nawet nagrania audio oraz wideo.
✅ Możesz zadawać pytania na podstawie wgranych materiałów – AI podaje konkretne odpowiedzi i wskazuje źródła. Koniec z przeszukiwaniem notatek za pomocą CTR+F!
✅ Podcasty AI brzmią zaskakująco naturalnie i pomagają lepiej przyswajać treść – szczególnie kiedy jesteś w biegu.
Co więcej, NotebookLM automatycznie podzielił moje materiały na kluczowe sekcje i stworzył streszczenie każdej z nich.
📌 Czy NotebookLM jest przydatny?
Moim zdaniem tak – jeśli często korzystacie z obszernych materiałów w różnych formatach, NotebookLM może zaoszczędzić Wam mnóstwo czasu i pomóc w efektywnym przyswajaniu treści.
Korzystaliście już z tego narzędzia? Jak się u Was sprawdza? ✍️
Comments