top of page
  • Karolina

Pułapka działania. Robić właściwe rzeczy czy robić rzeczy właściwie?

W świecie startupów i przedsiębiorczości istnieje wiele różnych strategii zarządzania, które mogą wpłynąć na sukces naszego biznesu. Tak samo jest z życiem. Czasem warto zadać sobie pytanie: czy lepiej robić właściwe rzeczy, czy robić rzeczy właściwie? Oto kilka spostrzeżeń na ten temat.


Właściwe rzeczy vs robienie rzeczy właściwie


Wszyscy znamy powiedzenie "Rób to, co robisz, najlepiej jak potrafisz". I choć jest w tym sporo prawdy, warto zastanowić się, czy czasami ważniejsze jest to, co robimy, niż to, jak dobrze to robimy. W biznesie istnieją sytuacje, gdy nawet perfekcyjne wykonanie zadania nie przynosi oczekiwanych rezultatów, jeśli było to zadanie niewłaściwe.


Wybór właściwych rzeczy do zrobienia


Jako założyciele powinniśmy skupić się na wyborze tych zadań i celów, które mają największy wpływ na sukces naszego przedsięwzięcia. Oczywiście, nie oznacza to, że możemy zaniedbać jakość wykonywanej pracy. Jednak priorytetem powinno być określenie, na czym powinniśmy się skupić, aby osiągnąć zamierzony cel.


Rób rzeczy właściwie, ale z umiarem


Dążenie do perfekcji we wszystkim, co robimy, może prowadzić do przeciążenia i wypalenia zawodowego. Warto zatem nauczyć się, kiedy wystarczy "dobrze" zrobione zadanie, a kiedy warto poświęcić więcej czasu i energii na dopracowanie szczegółów. Kluczem jest umiejętność balansowania między tymi dwoma podejściami i dostosowywanie ich do potrzeb naszego startupu.


Wyzwanie dla liderów


Jako liderzy, powinniśmy być w stanie zrozumieć, które zadania są kluczowe dla naszego biznesu i jak najlepiej je wykonać. Należy dążyć do wykorzystania naszych zasobów w sposób optymalny, unikając jednocześnie pułapki perfekcjonizmu, która może prowadzić do zaniedbywania innych, równie ważnych aspektów naszego przedsięwzięcia.


Jak więc pracować lepiej?


Czy lepiej robić właściwe rzeczy, czy robić rzeczy właściwie? Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, i od potrzeb naszego startupu. Kluczem jest umiejętność balansowania między tymi dwoma podejściami, dążenie do efektywności oraz wykorzystanie naszych zasobów w sposób optymalny.


Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć ten cel:


Określ priorytety:


Zastanów się, które zadania mają największy wpływ na rozwój Twojego startupu. Skoncentruj się na nich, ale nie zapominaj o innych, mniej istotnych zadaniach.
Deleguj odpowiedzialność:


Przydziel zadania odpowiednim członkom zespołu, uwzględniając ich umiejętności i kompetencje. Pozwoli to na osiągnięcie lepszych rezultatów i rozłożenie obowiązków.


Unikaj perfekcjonizmu:


Pamiętaj, że dążenie do perfekcji we wszystkim, co robisz, może prowadzić do przeciążenia i wypalenia zawodowego. Naucz się, kiedy wystarczy "dobrze" zrobione zadanie.


Mierz efektywność:


Monitoruj postępy i efektywność realizacji zadań, aby wiedzieć, które działania przynoszą oczekiwane rezultaty, a które wymagają zmiany podejścia.
Bądź elastyczny:


Zmieniaj podejście w zależności od sytuacji i potrzeb Twojego startupu. Nie bój się zmieniać planów, jeśli okaże się, że dotychczasowe działania nie przynoszą oczekiwanych efektów.


Inwestuj w rozwój swój i swojego zespołu:


Szkol swoich pracowników, aby mogli robić rzeczy właściwie, ale także rozumieć, na czym powinni się skupić. Dobrze wyszkolony zespół będzie bardziej efektywny i zdolny do podejmowania właściwych decyzji. Edukuj się na własną rękę, by lepiej zarządzać sobą i być przykładem dla reszty. Bo przykład zawsze idzie z góry.


Podsumowanie


Ostatecznie, zarówno robienie właściwych rzeczy, jak i robienie rzeczy właściwie, są ważne dla sukcesu Twojego startupu. Kluczem jest umiejętność balansowania między tymi dwoma podejściami, dążenie do efektywności i wykorzystanie zasobów w sposób optymalny. Pamiętaj, że zarządzanie to sztuka podejmowania właściwych decyzji i elastyczności, która pozwala na dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb przedsięwzięcia.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page