top of page
  • Karolina

Wykorzystaj osobiste OKRy i turbo-doładuj swoje działania!

Zaktualizowano: 6 lis 2023

Już listopad, a Ty właśnie wyciągnąłeś z czeluści szuflady swoje noworoczne postanowienia? Zdenerwowany czytasz kolejne punkty i zauważasz, że do części z nich nawet się nie zbliżyłeś, a o niektórych całkiem zapomniałeś?

Nie odkładaj tej listy. I nie czekaj do Nowego Roku z przygotowaniem kolejnej. W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, by już teraz przystąpić do planu „Turbo-doładowania końcówki roku". Do dzieła!


Nie ważne, czy chcesz poprawić swoją karierę, relacje czy ogólne samopoczucie, kilka kluczowych strategii może pomóc Ci przekształcić swoje życie na lepsze - w dowolnym momencie. W tym artykule omówimy praktyczne kroki re-inwencji, skupiając się na wykorzystaniu OKRów w życiu osobistym, podejściu opartym na danych, tworzeniu nawyków i efektywnym zarządzaniu energią.

Pierwszy krok to... zrozumienie OKRów.


Hej! Jeszcze mnie wyzywaj mnie od korposzczurów, okej? Wielu osobom (tak jak mi na początku) OKRy kojarzą się z typową korpo-gadką CEO w drogim garniaku i ułożoą fryzurą, stojącego przed wyświetlaczem z prezentacją stworzoną w PowerPoincie przez ułożoną zdaniem całkowicie niepotrzebnie. Winą obarczyć możemy menadżerów-siekiery, którzy skutecznie obrzydzili tę metodę swoim pracownikom.


Odczarujmy ten zły urok!


Planuj jak Google, a będziesz wielki!OKRy (Objectives and Key Results) szeroko stosowane w świecie korporacyjnym, mogą być również używane do ustawiania i śledzenia osobistych celów. Poprzez zdefiniowanie jasnych celów (Objectives) i mierzalnych wyników (Key Results), możesz stworzyć roadmapę dla osobistego rozwoju i monitorować swoje postępy na bieżąco. Ten zorganizowany sposób podejścia może pomóc Ci pozostać skoncentrowanym i zmotywowanym podczas pracy nad samodoskonaleniem.


Choć wyznaczanie OKRów w prywatnej sferze życia może być z początku trudne, naprawdę zmienia życie. Uwierz mi, może brzmieć to jak kompletna bzdura od jakiegoś szalonego guru produktywności, ale działa.


Sprawdźmy kilka moich OKRów:


Cel: Dowiedz się więcej o inwestowaniu i finansach


KR1 Przeczytaj 3 książki o inwestowaniu do czerwca


KR2 Ukończ kurs zarządzania finansami osobistymi do maja


KR3 Rozpocznij budowanie portfela inwestycyjnego do 1 październikaCel: Zostań lepszym mówcą w języku angielskim


KR1 Codzienna praktyka wymowy (5-10 minut)


KR2 Wygłoś 5 prezentacji w całości po angielsku do 1 maja


KR3 Ukończ kurs Business English do czerwca i zdobądź certyfikat


KR4 Praktykuj mówienie z nauczycielem języka angielskiego/znajomym raz w tygodniu.Zauważyłeś, co zrobiłam?


Wyszłam od jasno określonego, mierzalnego celu, a później wyznaczyłam kroki milowe, dzięki którym będę wiedziała, że zrobiłam progress i zbliżyłam się do osiągnięcia celu.


Osobiście lubię (w OKRach prywatnych - w pracy wyznaczam je metodą bardziej "podręcznikową") zawierać w Key Results zarówno zadania, które kończą się natychmiast po zrobieniu czegoś (na przykład przeczytaniu kilku książek na dany temat), jak i zadania (a raczej nawyki) ciągłe - takie jak na przykład cotygodniowe powtarzanie materiału na studia.


Jak zatem planować, by osiągać cele? Za chwilę przyjrzymy się temu bliżej.
Czy cel jest jasno określony? Jest mierzalny?


Dobrze, przejdź dalej i zrób plan.


Ej, jaki plan? Już wyjaśniam.


Samo napisanie OKRów już sporo daje, bo do ich określenia musiałeś poukładać w głowie kilka rzeczy. Jednak na tym sprawa się nie kończy. Masz swoje Key Results, okej. Ale jak możesz być pewny, że regularnie podejmujesz akcje, które przybliżają Cię do osiągnięcia wyznaczonych celów?Oto, jak opracować działania do Twoich OKRów


Nawyki


Dobre nawyki stanowią fundament udanego życia. Zidentyfikuj obszary, które chciałbyś poprawić, i ustanów codzienne lub tygodniowe rutyny wspierające Twoje cele. Pamiętaj, że konsekwencja to klucz – nawet małe, stopniowe zmiany mogą prowadzić do znaczących korzyści w dłuższej perspektywie.


Gorąco polecam „Atomic Habits", jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprytnego wyrabiania nawyków. Nie jesteś typem czytelnika? Obejrzyj streszczenie na Youtube. Pracuj mądrze, nie ciężko.


Do śledzenia nawyków możesz wykorzystać np. Habiticę, Notion, ToDoIst, a nawet TEN arkusz.
Analizuj swoje OKRy, Key Results i nawyki


Jakie powtarzalne zadania (i być może nawyki) mogą przybliżyć Cię do osiągnięcia swoich celów? Jakie jednorazowe działania możesz podjąć? Sporządź listę, ustaw termin podsumowań progresu i wyliczaj, jaką część udało Ci się dowieźć w danym okresie.


Zakochaj się w liczbach


Śledzenie swoich postępów jest kluczowym elementem procesu odnawiania. Przyjmij podejście oparte na danych, mierząc swoje osiągnięcia. Ustanawiając konkretne kamienie milowe, będziesz mógł świętować swoje sukcesy i dokonywać korekt w razie potrzeby, aby zapewnić ciągły postęp.


Niezależnie od tego, czy jest to strona Notion, tabela Google Sheets, czy inne narzędzie, upewnij się, że używasz go codziennie. I upewnij się, że raz w tygodniu, a potem raz w miesiącu, robisz przegląd. Tygodniowy przegląd powinien być jak najprostszy do wdrożenia, abyś nie odkładał go na później - ale miesięczny przegląd powinien zmusić Cię do myślenia o większym obrazku.


Czy zbliżyłeś się do swoich celów? Tak? Świetna robota! Nie? Dlaczego? Co możesz poprawić?


Nic nie mówi tak wyraźnie jak liczby. I piszę to jako ktoś, kto przez większość swojego życia miał problemy z matematyką i myśleniem stricte analitycznym.


Zasada „żadnych dni zerowych"


Zasada „No Zero Days" jest prostą koncepcją: każdego dnia rób coś, choćby małego, aby zbliżyć się do swoich celów. Zobowiązując się do konsekwentnych działań, utrzymasz tempo i unikniesz stagnacji, która może wynikać z długich okresów bezczynności.


Dosłownie, od prawie trzech lat nie miałam „dnia zerowego". Nazwij mnie szaloną, ale nadal czytam, uczę się, ćwiczę jogę i piszę (lub przynajmniej próbuję zrobić coś innego), nawet gdy jestem na wpół martwa z powodu gorączki - ona w końcu słabnie, a moje samopoczucie nie podupada z powodu niewywiązania się ze swoich celów. Nicnierobienie po prostu nie sprawia, że czuję się dobrze.


Minimalna rutyna


Życie może być nieprzewidywalne, a utrzymanie regularnej rutyny może nie zawsze być możliwe. Opracuj rutynę "minimalną", która określi najważniejsze działania, które możesz podjąć, aby podtrzymać postęp nawet w trudnych czasach. To podejście pomoże Ci pozostać na właściwym torze i utrzymać poczucie kontroli w chaosie.


Nie umieszczaj "czytania książek" w swojej rutynie. Zamiast tego spróbuj "zamierzam czytać 10 stron książki każdego dnia przy porannej kawie" - będzie trudniej znaleźć wymówkę.


No dalej, naprawdę nie możesz przeczytać kilku stron? I tak pijesz kawę i siedzisz na tyłku, więc przestań przewijać Instagrama i po prostu otwórz tę książkę, którą chciałeś przeczytać przez ostatnie dwa miesiące.


Zarządzaj swoim poziomem energii


...a jeśli jeszcze nie wiesz, jak zmienia się Twój poziom energii w ciągu dnia, dowiedz się tego jak najszybciej. Przeanalizuj swoje listy to-do i kalendarz - kiedy robisz najwięcej? Kiedy czujesz się najbardziej produktywny?


Zrozumienie swoich wzorców energetycznych jest kluczowe dla optymalizacji produktywności. Zidentyfikuj pory dnia, gdy jesteś najbardziej skoncentrowany i pełen energii, i zaplanuj swoje najbardziej wymagające zadania zgodnie ze swoim poziomem energii. Dodatkowo, włącz do rutyny regularne przerwy i aktywności związane z self-care, aby naładować baterie i utrzymać szczytową wydajność.


Stwórz specjalną rutynę na dni, gdy wszystko, o czym możesz myśleć, to sen. Upewnij się, że jest łatwa i osiągalna. Lepiej zrobić jedną pompkę i wypić jedną szklankę wody, niż leżeć w łóżku i nie zrobić nic.


BONUS: Wykorzystaj mój szablon OKRów


By wesprzeć Cię we wdrażaniu osobistych OKRów, przygotowałam szablon w Google Sheets na bazie mojego.Jak korzystać z Planera OKRów?


W głównej zakładce znajduje się 6 głównych kolumn: kwartał, OKR, deadline, projekt i Jak idzie?.

Jestem zwolenniczką osadzania celów w czasie - dlatego zachęcam Cię do skorzystania z tej opcji. Wybierz kwartał, w którym skupisz się na realizacji danego celu i wyznacz deadline, czyli dzień, w którym zamierzasz ukończyć wyzwanie i rozliczyć samego siebie z efektów swoich działań.


W kolumnie Projekt, którą możesz dowolnie spersonalizować, zaproponowałam następujące opcje: Fitness, Kariera, Nauka, Rozwój Osobisty, Umiejętności.

Takie "segregowanie" OKRów uwidoczni, na jakim aspekcie aktualnie skupiasz się najbardziej. Łatwiej jest pilnować równowagi, jeśli widzisz, w jakich kierunkach działasz.Kolumna Jak idzie? powinna być przez Ciebie odwiedzana przy każdym podsumowaniu - niezależnie, czy zamierzasz je robić co tydzień, co miesiąc, czy w jakimkolwiek innym przedziale czasu. Chociaż, moim zdaniem, warto robić podsumowanie co tydzień. Dzięki temu możesz szybko reagować na ewentualne stopery i przeszkody.

Tutaj możesz utworzyć kopię arkusza:Mam nadzieję, że przekonałam Cię do planowania osobistych OKRów ;) To świetny sposób planowania celów, który dużo ciężej zapomnieć i porzucić niż zwykłe postanowienia noworoczne. Poza tym, spoglądanie na własny progress daje niesamowitego kopa do działania!

7 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page